BNNVARA noemt AI-versie Bart de Graaff nog een experiment

Het idee van een virtuele Bart de Graaff (1967-2002) is “een experiment” van de innovatieafdeling van BNNVARA. Het is dan ook niet duidelijk of de uiteindelijke versie van een door AI nagebootste versie van de BNN-oprichter wordt ingezet, laat een woordvoerder van BNNVARA desgevraagd weten aan het ANP na enige ophef die hierover online is ontstaan.
Het is een idee van vijf studenten van de Hogeschool Rotterdam. De omroep bekijkt samen met de hogeschool de mogelijkheid om De Graaff met kunstmatige intelligentie na te bootsen. Onder de kop ‘Virtual Bart’ is op de website van de NPO te lezen: “Samen met Hogeschool Rotterdam onderzoekt BNNVARA hoe zij van Bart de Graaff een Virtual Human zouden kunnen maken, welke interactie men met hem zou kunnen hebben en hoe deze Virtual Bart ook technisch tot stand kan komen.”
“Dat klinkt al met al als een nogal onsmakelijk idee”, zegt TVgids.nl hierover. Televisiekenner Tina Nijkamp schrijft in haar Instagram Stories dat het haar “heftig” lijkt om te zien als familie. Ze hoopt dat de familie van De Graaff is ingelicht en heeft een poll aangemaakt. Daaruit komt naar voren dat 77 procent het een “te bizar” idee vindt.
Betrokken
Virtual Bart is een idee van de Hogeschool Rotterdam, laat de BNNVARA-zegsman weten. “Bij BNNVARA verkennen we continu nieuwe technieken en digitale innovaties.” Dit is “vanzelfsprekend” overlegd met de zus en moeder van de BNN-oprichter, die dit een leuk idee vinden en hier “helemaal akkoord” mee zijn. Zijn zus Mirjam de Graaff, zelf werkzaam bij BNNVARA, “is zeer betrokken geweest bij dit project”.
“Of en hoe we een uiteindelijke versie van Virtual Bart zullen gaan inzetten is op dit moment helemaal niet te zeggen. Het is een experiment. We delen onze onderzoeksresultaten binnen de NPO en gebruiken deze om te kijken of we in de toekomst digital humans zouden kunnen inzetten bij de interactie met ons publiek.”
BuzzE