Burgemeester: extreem geweld rond Malieveld was niet verwacht

DEN HAAG (ANP) – De autoriteiten in Den Haag hadden niet verwacht dat een demonstratie tegen immigratie rond het Malieveld zo uit de hand zou lopen als zaterdag. Dat schrijft burgemeester Jan van Zanen woensdag in een feitenrelaas. Een commissie van de gemeenteraad debatteert later op de dag over de ongeregeldheden.
Volgens de burgemeester waren er wel “zachte signalen” dat kwaadwillenden de demonstratie wilden verstoren. Ook werd rekening gehouden met een tegendemonstratie. Maar “de beschikbare informatie leidde niet tot de verwachting dat zich een situatie zou voordoen waarin sprake was van de massaliteit en de extreme mate van het geweld zoals die heeft plaatsgevonden”, aldus Van Zanen.
De gemeente had wel rekening gehouden met een “gewelddadige confrontatie” rond de demonstratie, voegt de burgemeester eraan toe. Daarom waren vier pelotons van de mobiele eenheid, waterkanonnen en politiepaarden en -honden al ingezet.
Grimmige sfeer
In de loop van zaterdagochtend kwamen de eerste demonstranten aan. Rond het Malieveld werden stokken en staven in beslag genomen. “Politie ziet de (vermoedelijke) defendgroepen en supportersgroepen”, schrijft de burgemeester. Aan het begin van de middag verzamelde een grote groep zich aan de rand van het Malieveld. “Deze groep is niet aanspreekbaar voor de politie. Deze personen dragen zwarte kleding en veelal gezichtsbedekking.”
De sfeer werd grimmig en meer dan duizend mensen liepen de A12 op. Ook op andere plekken zochten relschoppers de confrontatie met de ME. “Er ontstaat een zeer gevaarlijke situatie met een groot risico op zwaar lichamelijk letsel voor de politie”, schrijft Van Zanen, die ook spreekt van “noodsituaties”. Een deel van de groep maakte volgens de burgemeester gebruik van de onrust en ging het centrum van Den Haag in. Daar belaagden ze het Binnenhof en het partijkantoor van D66. Pas in de loop van de avond werden de laatste relschoppers opgepakt.
Tientallen arrestaties
Zeker 37 mensen werden gearresteerd. De eersten van hen zijn dinsdag berecht en veroordeeld. Van Zanen noemt het aannemelijk dat in de komende tijd meer verdachten worden aangehouden.
Vier agenten, zeven journalisten en een medewerker van een horecagelegenheid raakten gewond. De omvang van de schade is nog niet bekend.
ANP