Catherine Keyl blikt terug op onzekerheid: ‘Ik vond mezelf een boerentrien’
Catherine Keyl (79) vertelt in haar column hoe haar zelfbeeld is veranderd. Ze voelt zich beter dan vroeger en is eindelijk blij met zichzelf.
Advertentie
Catherine Keyl (79) zit tegenwoordig een stuk beter in haar vel dan vroeger. De presentatrice blikt in haar column in De Telegraaf terug op de onzekerheid die ze jarenlang over haar uiterlijk voelde. Wanneer ze oude foto’s van zichzelf bekijkt, vraagt ze zich inmiddels af waarom ze ooit zo kritisch naar zichzelf keek. Ook op liefdesgebied is haar kijk op het leven veranderd.
Als Catherine foto’s van zichzelf van zo’n veertig jaar geleden terugziet, kijkt ze daar tegenwoordig met andere ogen naar. Waar ze vroeger vooral onzeker was, denkt ze nu dat ze er best mocht zijn.
Destijds zag ze dat heel anders. ‘Ik vond mezelf totaal niet aantrekkelijk, eigenlijk een boerentrien. Hoe kwam ik toch op die idiote gedachte?’
Het is een herkenbare tegenstelling: achteraf kan ze haar vroegere zelfbeeld nauwelijks begrijpen. De onzekerheid die toen zo vanzelfsprekend voelde, lijkt nu veel minder logisch. Catherine lijkt daarmee ook te beseffen hoe streng ze vroeger voor zichzelf was.
Een pijnlijke ervaring in de liefde
Niet alleen haar uiterlijk hield Catherine vroeger bezig. Ook in de liefde maakte ze moeilijke momenten mee. In haar column vertelt ze dat ze op haar twintigste een einde aan haar leven wilde maken nadat haar toenmalige echtgenoot al vier maanden na hun huwelijk vreemdging.
Die ervaring heeft haar kijk op relaties mede gevormd. Inmiddels weet Catherine naar eigen zeggen heel duidelijk wat ze niet meer wil. ‘Ik zou nu nooit meer trouwen’, schrijft ze.
Ook zou ze nooit meer voor een man haar leven willen beëindigen. Daarmee kijkt ze vanuit een heel andere positie naar de pijn die ze vroeger heeft ervaren. Wat destijds kennelijk allesoverheersend voelde, bepaalt haar leven nu niet meer op dezelfde manier.
‘Ik vind mezelf voor het eerst een echt leuk mens’
Tegenwoordig is Catherine juist opvallend positief over zichzelf. Ze schrijft dat ze zich beter voelt dan ooit en tevreden is met de persoon die ze is geworden.
‘Ik vind mezelf voor het eerst in mijn leven een echt leuk mens. Ik hou van iedereen in m’n omgeving en ik krijg ook bakken liefde terug’, schrijft ze.
Die woorden laten zien hoeveel haar zelfbeeld is veranderd. Waar ze vroeger moeite had om zichzelf aantrekkelijk te vinden, waardeert ze nu niet alleen zichzelf, maar ook de mensen om haar heen. De liefde die ze geeft, krijgt ze naar eigen zeggen volop terug.
Haar verhaal roept ook een bredere vraag op: waarom zijn zoveel vrouwen zo kritisch op zichzelf, zelfs wanneer ze veel hebben bereikt? Catherine vraagt zich af waar die neiging vandaan komt en waarom het zo moeilijk kan zijn om tevreden te zijn met wie je bent.
Catherine Keyl kritisch op schoonheidsidealen
In haar column richt Catherine haar aandacht ook op de schoonheidsidealen van deze tijd. Volgens haar lijken steeds meer mensen hun uiterlijk aan te passen aan dezelfde normen. Van rechte tanden tot volle lippen: er lijkt steeds vaker iets aan het uiterlijk veranderd te moeten worden.
Catherine hoopt juist dat mensen hun eigen kenmerken weer meer gaan waarderen. Niet iedereen hoeft er hetzelfde uit te zien om mooi te zijn, is de boodschap die uit haar woorden naar voren komt.
Toch verwacht ze niet dat die omslag snel zal plaatsvinden. Volgens Catherine kan het nog wel twintig jaar duren voordat mensen hun eigen uiterlijk weer meer omarmen en minder proberen te voldoen aan een ideaalbeeld.
Een andere blik op zichzelf en het leven
De terugblik van Catherine laat zien dat haar kijk op zichzelf door de jaren heen flink is veranderd. Ze kan nu met meer mildheid naar oude foto’s kijken en vraagt zich af waarom ze zichzelf vroeger zo weinig waardering gaf.
Ook haar ervaringen in de liefde hebben haar duidelijk gemaakt wat ze wel en niet meer wil. Inmiddels zegt ze zich gelukkig te voelen met zichzelf en de mensen om haar heen.




