Comité Iran Vrij wil weten wie achter neerschieten Iraniër zit

Deel op Facebook Deel op Twitter Deel op WhatsApp

DEN HAAG (ANP) – Het Comité Iran Vrij vraagt zich af wie het neerschieten van de Iraniër in Schoonhoven op zijn geweten heeft. “We moeten het politieonderzoek afwachten, maar als de lange arm van het mullahregime opnieuw achter deze aanslag zit, kunnen we dit echt niet langer tolereren”, schrijft het comité op X.

Bestuurslid Ronny Naftaniel denkt dat het “zomaar zou kunnen” dat Iran hier iets mee te maken heeft. “Het is ook niet voor het eerst dat er Iraniërs in Nederland zijn doodgeschoten”, zegt hij. “Als zou blijken dat Teheran erachter zit, kan de regering niet langer wegkijken. Nederland moet zijn burgers beschermen.”

De 36-jarige man raakte donderdag ernstig gewond toen hij werd neergeschoten op het Pascalplein. Hij is een medewerker van de politie. Minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) zei dat vanwege de Iraanse achtergrond van het slachtoffer onder meer de NCTV, het OM en de politie alert zijn en de nodige veiligheidsmaatregelen treffen. Vrijdag meldde Van Weel dat het slachtoffer in Schoonhoven zich eerder heeft uitgesproken tegen het Iraanse regime.

Eerdere incidenten

Het incident weerhoudt het comité er niet van zich uit te spreken tegen het Iraanse regime. “We gaan dinsdag gewoon weer bij de Iraanse ambassade staan”, zegt Naftaniel. “Ik ken genoeg Iraniërs die zich hier niks van aantrekken. De gemeenschap hoort over zoveel gruweldaden in hun land van herkomst, die heeft alle angst verloren.”

Het is niet de eerste keer dat Iran in verband wordt gebracht met geweld in Nederland. In november 2017 werd de politiek activist Ahmad Mola Nissi in Den Haag doodgeschoten en twee jaar eerder werd Ali Motamed in Almere vermoord. In een brief aan de Tweede Kamer stelde het kabinet begin 2019 dat de inlichtingendienst AIVD “sterke aanwijzingen” had dat Iran was betrokken bij beide moorden.

Liquidatiepoging

Vorig jaar meldde de AIVD in zijn jaarverslag dat “op basis van inlichtingen” het Iraanse bewind “waarschijnlijk” verantwoordelijk is voor de mislukte liquidatiepoging in juni 2024 op een in Haarlem wonende Iraanse activist en journalist. De zaak tegen de verdachten dient later dit jaar bij de rechtbank.

In juni 2020 werd een 64-jarige man neergestoken bij het station van Leeuwarden. Hij was ervan overtuigd dat de Iraanse overheid hem wilde liquideren, maar voor een politiek motief zag het OM geen bewijs.

 

ANP

 

 

Lees verder

Mis geen enkele winactie!

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Facebook Twitter

DenD Partners

  • Dirk
  • Brookland
  • Dirck

Deze site gebruikt trackingtechnologieën. Je kunt ervoor kiezen om deze technologieën te accepteren of te weigeren.