Coronabeleid werd te repressief, vindt burgemeester Halsema
DEN HAAG (ANP) – De nadruk in het coronabeleid kwam gaandeweg te veel op repressie en handhaving te liggen, vindt burgemeester Femke Halsema van Amsterdam. “Het plaatste de overheid op een veel te harde manier tegenover een bevolking die de moed aan het verliezen was”, zei zij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
Aan het begin van de coronapandemie werd vooral benadrukt “dat we het samen moesten doen”, zei Halsema. En dat lukte volgens haar ook. “Er was een ongelooflijke solidariteit tussen inwoners. Mensen waren zó bereid zich te voegen naar adviezen en voorschriften. Mensen waren zó aardig voor elkaar. Er was een diepe interne motivatie om er het beste van te maken. Totdat het te lang ging duren.”
Die kentering kwam volgens Halsema begin 2021. “Ergens in die winter raakte de overheid zijn bevolking kwijt. Ik heb dat eigenlijk als de treurigste periode ervaren, en ik vind dat de Tweede Kamer daar geen onverdeeld goede rol in heeft gespeeld.” Zij vindt dat ook volksvertegenwoordigers te veel hamerden op handhaving van de maatregelen.
‘Geen criminelen’
De mogelijkheden voor handhaving werden daarbij vaak zwaar overschat, zei Halsema. “Wij hebben meer horecagelegenheden dan politiemensen”, zei zij. Toch verwachtten Kamerleden dat de politie overal ging controleren of de coronapas wel werd toegepast. “Volkomen fictie.”
Bovendien vond Halsema de harde aanpak van mensen die zich niet aan de maatregelen hielden niet altijd proportioneel. Toen de coronamaatregelen medio 2022 definitief werden opgeheven, waren alleen al in Amsterdam 5500 boetes uitgedeeld. “Aan gewone inwoners”, benadrukte zij. “Het waren geen criminelen.”
ANP




