Demonstrant verstoort live-uitzending Noors songfestival

Een live-uitzending van het Noorse nationale songfestival is zaterdagavond verstoord door een demonstrant. In de eerste van drie halve finales stelde de vrouw dat Israël moet worden geboycot op het komende Eurovisie Songfestival, meldt de Noorse omroep NRK.
“Er is een oorlog gaande en we kunnen meer doen. Noorwegen moet meer doen”, zei de demonstrant. Ze hield een grote Palestijnse vlag omhoog en had een shirt aan waarop de tekst ‘boycot Israël’ stond. Eerder op de avond werd voor de ingang van de studio van NRK al gedemonstreerd door een tientallen mensen. Ook zij eisten dat de omroep werk maakt van een Israëlische boycot.
Over de songfestivaldeelname van Israël is al ruim een maand onrust onder voornamelijk fans. Zij vinden dat het land om de oorlog in Gaza voorlopig niet mee mag doen, zoals Rusland dat niet meer mocht na de inval in Oekraïne. Eerder werden ook al soortgelijke oproepen gedaan in Finland en IJsland. In Finland tekenden ook meer dan 1400 grote namen uit de Finse muziekindustrie een petitie waarin staat dat Israël zich schuldig maakt aan “oorlogsmisdaden”.
De Russische boycot ontstond in 2022 na druk van verschillende deelnemende landen, waaronder Nederland. Tot nu toe heeft nog geen enkele deelnemende omroep songfestivalorganisator EBU gevraagd om Israël te weren. De omroepenkoepel verklaarde eerder “een niet-politiek evenement” te willen blijven en dat juist het doel van het songfestival is om publiek wereldwijd te verenigen.
BuzzE