Franse anonieme protestbeweging wil weer acties dit weekend

PARIJS (ANP) – De op sociale media ontstane Franse protestbeweging ‘Bloquons tout’ (We blokkeren alles) zint op nieuwe acties dit weekend, melden Franse media. Er zijn weer oproepen gedaan tot blokkades en betogingen, vooral voor zaterdagmiddag. Het is net als op de dag dat de beweging het land wilde lamleggen, afgelopen woensdag, moeilijk te voorspellen hoeveel manifestanten komen opdagen en waar precies.
De meeste oproepen betreffen volgens media de regio Bretagne, maar ook in de grote steden zouden weer manifestaties zijn. Een aantal demonstraties wordt volksvergaderingen genoemd.
Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken waren er woensdag bijna zeshonderd samenscholingen verspreid over het land en ruim 250 blokkades. Het aantal deelnemers wordt geschat op bijna 200.000. De protesten zijn gericht tegen het beleid van de Franse president Emmanuel Macron en diens premiers die willen bezuinigen om het gapende begrotingsgat te dichten.
Gele hesjes
Demissionair minister van Binnenlandse Zaken Bruno Retailleau heeft afgelopen week geklaagd over de volgens hem gewelddadige rol van gemaskerde, in het zwart gehulde links-extremisten. De beweging ‘Bloquons tout’ zou volgens onderzoekers veel aanhangers tellen van de links-radicale leider Jean-Luc Mélenchon en zijn partij La France Insoumise, ‘het ononderworpen Frankrijk’.
Ze zou dan erg verschillen van de massale protestbeweging van de ‘gele hesjes’ die van november 2018 tot in juni 2020 grote delen van het land platlegde. Die beweging was op sociale media ontstaan, maar niet anoniem en rechts-populistisch en conservatief van signatuur.
Vakbonden
Komende donderdag staat er al geruime tijd een stakingsdag op het programma van de vakbonden. Veel vakbonden schaarden zich woensdag niet achter ‘Bloquons tout’. De bonden zijn ook fel gekant tegen de manier waarop de regering zegt te willen bezuinigen. Het is niet duidelijk hoe de regering dat kan doen.
De coalitie die Macron steunt, heeft geen meerderheid meer in de Franse Tweede Kamer. Afgelopen maandag viel in die Kamer de regering van premier François Bayrou naar aanleiding van zijn begrotingsvoorstellen waarmee hij bijna 44 miljard euro wilde bezuinigen. Macron heeft Sébastien Lecornu als opvolger voor Bayrou gekozen. Het is zijn vierde premier sinds vorig jaar.
ANP