Kabinet: hulp kerken aan illegalen zal niet snel bestraft worden

Deel op Facebook Deel op Twitter Deel op WhatsApp
Van onze redactie

DEN HAAG (ANP) – Organisaties als de kerk of het Leger des Heils zullen niet snel worden bestraft als illegaliteit inderdaad strafbaar wordt, denken de partijloze premier Dick Schoof en minister David van Weel (Asiel, VVD). De demissionaire kabinetsleden geven hiermee antwoord op vragen van NSC. De coalitiepartij twijfelt over de steun aan de asielnoodmaatregelenwet omdat een wijzigingsvoorstel van de PVV om illegaliteit strafbaar te stellen hieraan is toegevoegd.

“Uiteraard voer ik als minister de wens van de meerderheid van uw Kamer uit”, schrijft Van Weel. Maar de minister belooft de politie en andere organisaties die de regel moeten uitvoeren, te vragen om prioriteit te geven aan de aanpak van overlastgevende of criminele vluchtelingen als zij door een gebrek aan geld of personeel keuzes moeten maken.

“Met deze prioritering kan ik mij voorstellen dat het handhaven op het bieden van hulp door bijvoorbeeld een kerk of het Leger des Heils niet snel aan de orde is”, aldus de minister.

Bed, bad en brood

Tijdens een debat zei Diederik Boomsma van NSC dat hij de antwoorden nog moet bestuderen. Hij wilde van de minister weten of het uitdelen van een “kommetje soep” strafbaar kan worden. Van Weels antwoord daarop is dat iemand die een faciliterende rol heeft, als medeplichtige kan worden aangemerkt.

Kamerleden van D66 en SP waren in elk geval niet overtuigd door de antwoorden van Van Weel. Anne-Marijke Podt (D66) vroeg hem te garanderen dat gemeenten die bed, bad en brood bieden aan illegalen of organisaties die een kommetje soep uitdelen, buiten schot blijven. De minister zei alleen verantwoordelijk te zijn voor het maken van wetten. “En dan vervolgens de handhaving van die wetten is aan andere instanties. Het is aan het OM en het is aan de rechtspraak om daarover te oordelen.”

Van Nispen: wet is de wet

“Dat is heel veel tekst, maar dat betekent dat de minister het niet kan uitsluiten”, concludeerde Podt uit zijn antwoord. “De wet is de wet”, vat Michiel van Nispen (SP) het samen.

 

ANP

 

 

Lees verder

Mis geen enkele winactie!

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Facebook Twitter

DenD Partners

  • Dirk
  • Brookland
  • Dirck

Deze site gebruikt trackingtechnologieën. Je kunt ervoor kiezen om deze technologieën te accepteren of te weigeren.