Kalush Orchestra ziet groot contrast in ‘onbezorgd’ Nederland

Kalush Orchestra, de Oekraïense inzending voor het Eurovisie Songfestival, kijkt met een dubbel gevoel terug op het optreden zaterdagavond tijdens Eurovision in Concert in Amsterdam. De groep ervoer “een groot contrast” tussen de reis naar Nederland en Tel Aviv een aantal dagen daarvoor, en de huidige situatie in hun eigen land.
“De mensen daar maken zich helemaal geen zorgen en oorlog is ongebruikelijk”, zei frontman Oleh Psiuk op BBC Radio 1. “Veel mensen zien alles wat er is gebeurd misschien als een soort oorlogsfilm, maar het is heel zwaar als het jezelf en je familie overkomt. Als je ’s ochtends wakker wordt en je niet zeker weet of je familie en vrienden nog leven.”
De bandleden maakten een promotietour door Europa om aandacht te vragen voor de situatie in hun thuisland, dat eind februari werd binnengevallen door de Russen. “Als vertegenwoordiger van Oekraïne wil ik in deze moeilijke oorlogstijd mijn best doen om een spreekbuis voor Oekraïne te zijn”, zei Oleh, die samen met de andere bandleden de tour ook gebruikte om vluchtelingen te ontmoeten. Later deze week is de groep van plan terug te keren naar Oekraïne.
Kalush Orchestra is een van de favorieten om het songfestival komende maand te winnen. De band doet in Turijn mee met het nummer Stefania, dat door de oorlog uitgegroeid is tot een soort strijdlied.
BuzzE