Nog meer mensen aangehouden wegens datalek GGD
Advertentie
UTRECHT (ANP) – Er zijn de afgelopen week nog meer mensen aangehouden in verband met het datalek bij de GGD. Dat valt te lezen in een verklaring die de GGD op zijn site heeft gezet. Hoeveel meer het er zijn dan de twee die direct werden opgepakt, staat er niet bij.
“Als kwaadwillende mensen moedwillig gegevens uit een systeem halen, dan is dat bijna niet te voorkomen. Elk systeem is zo sterk als de zwakste schakel en meestal zijn de mensen de zwakste schakel. Dat lijkt ook in dit geval zo te zijn. Wij zijn blij dat er afgelopen weekend – toen bekend werd dat er persoonsgegevens buiten onze ‘poorten’ terecht waren gekomen – direct twee mensen zijn gearresteerd. En afgelopen week nog meerdere” , schrijft de dienst.
De GGD gebruikte onder meer het systeem CoronIT. “Voor zover wij nu kunnen overzien zijn er persoonsgegevens van individuen uit CoronIT gehaald. Geen datasets met gegevens van duizenden (of meer) mensen”, aldus de organisatie.
“En voor zover wij nu kunnen overzien heeft dit weinig tot niets te maken met het falen, disfunctioneren of de eventuele onveiligheid van het systeem. In dit geval gaat niet om systeemfouten, maar om boosaardige opzet en de drang om over de rug van anderen wat te verdienen.”
Het systeem is relatief nieuw, vertelt de dienst. “Hier zijn de GGD’en mee gaan werken toen wij de opdracht kregen van het ministerie van VWS om mensen te gaan testen op het coronavirus. Dit was tot dat moment geen rol van de GGD. Alles is in zeer korte tijd en onder zeer hoge druk opgetuigd. Want het virus wachtte niet. Er moesten zo snel mogelijk teststraten komen. En een systeem waarin de gegevens kwamen te staan. Een goed en veilig systeem- en dat is het ook.”
ANP




