NPO, RTL en NMO doen niets tegen melden ‘kijkcijfers oude stijl’

Deel op Facebook Deel op Twitter Deel op WhatsApp
Van onze redactie

Ruim vier maanden nadat de kijkcijfers op een andere manier worden gemeten, melden diverse mediaprogramma’s van de NPO en RTL nog geregeld de cijfers ‘oude stijl’. Deze cijfers worden dagelijks op Instagram gedeeld door kijkcijferexpert Tina Nijkamp en vaak gecommuniceerd in bijvoorbeeld het NPO Radio 1-programma Spraakmakers en entertainmentprogramma RTL Boulevard.

Het Nationaal Media Onderzoek (NMO), de organisatie die het gezamenlijke bereik van radio- en televisieprogramma’s meet en analyseert, kan hier echter niets aan doen, laat een woordvoerder desgevraagd weten aan het ANP. De organisatie vindt het “vervelend” dat er al vier maanden lang cijfers worden gelekt. “Maar het is voor ons niet haalbaar om te achterhalen en te handhaven op wie de cijfers lekt; we hebben andere prioriteiten”, meldt de zegsvrouw. Ook de NPO en RTL beklemtonen dat deze oude cijfers die in hun programma’s worden gedeeld “geen betrouwbaar” en een “onvolledig beeld” geven, maar spreken de programma’s er niet op aan.

Het NMO publiceert publiekelijk pas na een week de kijkcijfers. Maar de ‘dagkoersen’, die tot eind augustus ook met het publiek werden gedeeld, worden wel elke dag gedeeld met zo’n vijfhonderd mensen uit het mediavak. Het NMO overweegt niet hiermee te stoppen om het lekken tegen te gaan. “Dit zijn broadcasters, mediabureaus en adverteerders. Zij gebruiken die cijfers voor analyses en inzichten”, legt een woordvoerder uit.

Onvolledig beeld

Het NMO beklemtoont echter dat deze cijfers niet compleet zijn, omdat mensen vaak digitaal terugkijken. Dat was ook een van de redenen dat het meetsysteem in augustus werd aangepast. Alle betrokken zenders lieten in oktober nog weten zeer tevreden te zijn met de nieuwe metingen.

Zowel RTL als de NPO laat aan het ANP weten niet blij te zijn met het feit dat hun programma’s de oude kijkcijfers blijven noemen, vaak met als bron de Instagramaccount van Tina Nijkamp. Maar zij beklemtonen ook niet in te grijpen. “Het is aan redacties zelf”, laat RTL weten. “Maar het geeft geen betrouwbaar beeld van de échte kijkcijfers. En wij zijn er ook geen voorstander van.”

Ook de NPO stelt met klem dat “kijkcijfers die een dag na uitzending worden gepubliceerd” een “onvolledig beeld van kijken naar content” geven. Maar de programma’s hierop aanspreken, doet de NPO niet, beklemtoont de woordvoerder: “De NPO gaat niet over de inhoud van de programma’s.”

 

BuzzE

 

 

Lees verder

Mis geen enkele winactie!

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Facebook Twitter

DenD Partners

  • Dirk
  • Brookland
  • Dirck

Deze site gebruikt trackingtechnologieën. Je kunt ervoor kiezen om deze technologieën te accepteren of te weigeren.