OM: verdachte dodelijke steekpartij 2003 moet vrijuit gaan
ROTTERDAM (ANP) – De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.
A., geboren in Libië, verdween daarna spoorloos. Zijn DNA werd destijds in de woning gevonden en opgenomen in de DNA-databank. Het rechercheonderzoek leverde ook door onder meer getuigenverklaringen aanwijzingen in de richting van A. op, maar liep na verloop van tijd vast. In 2019 bleek via een DNA-match dat de verdachte in Zweden verbleef. Daar kon hij pas in februari van dit jaar worden aangehouden; in maart is hij naar Nederland overgebracht. A. stond vrijdag terecht voor de rechtbank in Rotterdam.
Verdachte en slachtoffer waren beiden als dealer actief in het Rotterdamse drugscircuit. Op 14 september 2003 kregen zij ruzie in de woning van Chourou, die A. met een mes in zijn nek stak. In de daaropvolgende worsteling pakte A. het mes af en stak hij het slachtoffer één keer in de borst, met fatale gevolgen. In paniek vroeg A. aan een paar mensen in een naburig café 112 te bellen, waarna hij er op een fiets vandoor ging. Het slachtoffer werd buiten op straat gevonden, voor zijn woning.
Reconstructie
Het coldcaseteam van de politie heeft een reconstructie gehouden om de verklaring van de verdachte zo nauwkeurig mogelijk te kunnen verifiëren. Op die verklaring valt volgens de officier het nodige af te dingen en “de onderste steen is niet bovengekomen”, maar uiteindelijk slaat de balans wat haar betreft door in het voordeel van de verdachte. “De kern van zijn verklaring blijft overeind”, aldus de officier. “Een ander scenario is niet gebleken of aannemelijk geworden.” Zij vroeg de rechtbank A. te ontslaan van rechtsvervolging.
Ook A.’s advocaat vroeg de rechtbank daarom, maar hij pleitte ook voor vrijspraak, onder meer omdat zijn cliënt geen opzet heeft gehad Chourou te doden. Dat A. zich in al die jaren nooit bij de politie heeft gemeld om zijn verhaal te doen, komt volgens de raadsman omdat hij bang was dat hij niet zou worden geloofd. De verdachte zei dat hij “verdriet” heeft over wat er is gebeurd en er nog steeds dagelijks aan denkt. Hij wil terug naar Zweden.
De rechtbank wijst vonnis op 16 januari. Mogelijk beslist zij eerder over beëindiging van het voorarrest van A.
ANP





