Onderzoekers zien veel meer bevers dan gedacht in Limburg
MAASTRICHT (ANP) – Er leven in Limburg waarschijnlijk veel meer bevers dan gedacht. Onderzoekers schatten het aantal Limburgse bevers van minstens één jaar oud in het voorjaar van 2025 op minstens 2000 en in de zomer, als de dieren jongen krijgen, op 3000 tot 3700 bevers. In eerdere onderzoeken werd nog uitgegaan van maximaal 1100 tot 1200 bevers. De provincie Limburg laat onderzoek doen naar de knaagdieren om een beter beeld te krijgen van de populatie en het beverbeleid mogelijk aan te scherpen.
Volgens de onderzoekers vestigen de bevers zich steeds verder over Limburg en neemt de dichtheid in gebieden waar ze al langer zitten ook toe. In vergelijking met 2014 zijn er in de gebieden die zijn onderzocht tweeënhalf keer zoveel beverterritoria gevonden. Er werd op bijna honderd plekken in Limburg van 1 bij 1 kilometer gezocht naar beversporen zoals burchten en holen. Op basis daarvan is een schatting gemaakt voor de hele provincie.
De bever zorgt door zijn opmars ook steeds vaker voor overlast, stelt Waterschap Limburg. “Steeds vaker ontstaat het conflict tussen bever en mens, omdat de bever zich vestigt op plekken in de bebouwde kom. Veiligheid staat voorop en daarom moeten we helaas vaker ingrijpen”, zegt bestuurder Arnold Jansen. Het waterschap pleit al langer voor meer mogelijkheden om op te kunnen treden tegen overlast door bevers. “Ondertussen zijn we ook blij met de bever: het is een prachtig dier dat een grote bijdrage levert aan de biodiversiteit en aan het vasthouden van water in tijden van droogte.”
‘Ingewikkeld punt’
Volgens gedeputeerde Léon Faassen (BBB) komt de provincie nu op een “ingewikkeld punt” rond het streng beschermde knaagdier, dat ruim twintig jaar geleden werd geherintroduceerd in Limburg. “Aan de ene kant blijven de leefgebieden aandacht nodig hebben om voldoende bevers in Limburg te houden, maar aan de andere kant hebben we ook zorgen over het gevaar en grote schade die de bever veroorzaakt voor bewoners van Limburg.”
De provincie verwacht begin deze zomer nog meer onderzoeksresultaten over de bever in Limburg. Het gaat onder meer om het in kaart brengen van risicolocaties, een beleidsevaluatie en schadeonderzoek. “De uitkomsten van deze onderzoeken gaan helpen bij eventuele aanpassingen van het beverbeleid”, aldus het Limburgse bestuur.
ANP




