Thom de Graaf stopt medio volgend jaar bij Raad van State
DEN HAAG (ANP) – Thom de Graaf stopt medio volgend jaar als vicepresident van de Raad van State. Dat heeft hij maandag bekendgemaakt. “Deze beslissing heeft niets met de Raad maar alles met persoonlijke afwegingen te maken”, laat hij weten. De Graaf is 68 jaar en bekleedt de positie sinds 2018.
“Ik ben 69 jaar als ik afscheid neem en heb dan een kleine acht jaar in dit mooie, maar intensieve ambt mogen werken en mij meer dan 45 jaar aan de publieke zaak gewijd”, zegt De Graaf. “Aan mijn privéleven en andere belangstellingen dan werk ben ik te weinig toegekomen.”
De Graaf had formeel nog een jaar langer kunnen aanblijven als vicepresident. De wettelijke leeftijdsgrens voor deze rol, waarvan de bekleder ook wel informeel wordt aangeduid als ‘onderkoning’ van Nederland, is 70 jaar. Maar naar eigen zeggen vindt hij dat dit ambt “niet te lang moet worden uitgeoefend door dezelfde persoon”.
Belangrijkste adviseur van kabinet
Voordat De Graaf aantrad bij de Raad van State, was hij onder meer partijleider, minister en vicepremier namens D66. Hij was de eerste D66’er in deze functie bij de raad, zijn voorgangers waren in grote meerderheid christendemocraten.
De Raad van State is de belangrijkste adviseur van kabinet en parlement op wetgevingsgebied. In die hoedanigheid beoordeelt de raad wetsvoorstellen op bijvoorbeeld uitvoerbaarheid. BBB hekelde tijdens de verkiezingscampagne de “politieke kleur” die sommige van deze adviezen zouden verraden. PVV-leider Geert Wilders noemde de leden van de raad eerder al “ongekozen bureaucraten”.
De Graaf noemde deze openlijke aanvallen vanuit de Tweede Kamer in een interview met Nieuwsuur “tamelijk onthutsend” en “niet goed voor de democratische rechtsstaat”. De Raad van State draagt zelf nieuwe staatsraden aan op basis van bekwaamheid en ervaring. Nadat de ministerraad daarmee heeft ingestemd, wordt hun benoeming bekrachtigd met een koninklijk besluit.
ANP





